Po co dzieciom integracja sensoryczna?

Na pewno nie wszyscy rodzice są świadomi tego, że ich dzieci mimo tego, że są w pełni zdrowe to niestety mogą mieć pewne zaburzenia ze strony układu nerwowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o węch, smak czy też dotyk. W takim przypadku niezbędne może okazać się uczęszczania na zajęcia integracji sensorycznej. Tak naprawdę nie ma w nich niczego złego, a skutecznie mogą wyeliminować wcześniej wspomniane problemy.

Jak wyglądają zajęcia integracji sensorycznej?

Zanim, jednak się tam udamy to w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, aby ten zdiagnozował problemy naszych pociech lub też ewentualnie dał skierowanie do innych specjalistów. Gdy to właśnie lekarze stwierdzą, że wspomniane zajęcia są niezbędne możemy się tam udać. Jest wiele metod ich prowadzenia, ale zdecydowanie najczęściej polegają one na dotyku ostrych czy szorstkich powierzchni, wąchaniu przypraw lub chodzeniu po różnym podłożu. Oczywiście wszystko to odbywa się pod nadzorem terapeutów mających doświadczenie i odpowiednią wiedzę w tym zakresie – zostawiając tam nasze dziecko możemy być spokojni.

Jakie pomoce sensoryczne dla dzieci mogą być wykorzystywane na zajęciach?

Z kolei, jeśli chodzi o pomoce sensoryczne dla dzieci to jest ich bardzo wiele – zaczynając od klasycznych przypraw, a kończąc na specjalnych poduszkach, które posiadają ostre czy też chropowate krawędzie. Wiele z takich akcesoriów da się bez większych problemów zakupić w Internecie, ale też można sprawdzić je na własnej skórze w sklepach stacjonarnych. Często możemy zauważyć, że podczas zajęć integracji sensorycznej dzieci przechodzą przez tory przeszkód – w ten sposób właśnie ćwiczą swój zmysł dotyku poruszając się po różnych powierzchniach i podłożach. W wielu przypadkach na takich zajęciach robi się wszystko, aby wyeliminować u dziecka nadwrażliwość sensoryczną – najczęściej wygląda to w ten sposób, że w danym miejscu na ciele dziecka przemieszcza się różne faktury, na które skóra jest wrażliwa.